Početna / Vijesti i novosti / Dakar 2018 – kamioni nakon 6 etape

Dakar 2018 – kamioni nakon 6 etape

Peta etapa Dakar relija vožena je na relaciji San Juan de Marcona – Arequipa, na 268 km specijala i 666 km veznih vožnji.

Veliki dio specijala vožen je na teškim dinama, sa mnogo problema za sve učesnike, posebno vodeće, koji su bili pod pritiskom očuvanja pozicija.

Pobjednik etape, Nikolaev se tokom trke, na dinama prevrnuo na bok, a u pomoć mu je pritekao Kolomy u Tatri. Probleme sa navigacijom imao je i Villagra, ali je Iveco bio veoma brz na pijesku, čime je ipak osigurao drugo mjesto, uz 36 minuta i 55 sekundi zaostatka. Na treće mjesto plasirao se Kolomy u Tatri, četvrti je bio Sugawara u Hinu, a peti Huznik u Renaultu.

Nikolaev se prevrvrnuo na bok, a Kolomy priskače u pomoć
511 – Teruhito Sugawara Mitsugi Takahashi – Hino Team Sugawara

Šesta etapa je vođena na relaciji Arequipa – La Paz, na 313 km specijala i 447 km veznih vožnji, a promijenio se i krajolik, pa su učesnici prešli na tvrde planinske terene, gdje najveću teškoću stvara razrijeđen zrak i nedostatk kisika.

U takvim promjenljivim uslovima, najbolje se snašao Villagra, koji se specijal dužine 313 km, prevezao za 3 sata 22 minute i 23 sekunde, slijedili su ga Kolomy, Van Genugten, Sotnikov i Macik.

501 – Federico Villagra Ricardo Adrian Torlaschi Adrian Arturo Yacopini – YPF Infinia Diesel Team De Rooy – pobjednik 6. etape
512- Siarhei Viazovich Pavel Haranin Andrei Zhyhulin – MAZ – Sportauto
507 – Ayrat Mardeev Aydar Belayev Dmitriy Svistunov – Kamaz – Master

Nakon teške etape, i radi privikavanja na visoke nadmorske visine (i preko 4.500 mnm) slijedi dan odmora u La Pazu, nakon čega slijedi nastavak relija.

Generalni poredak nakon 6 etapa:

Startni broj Vozač Navigator Mehaničar Tim Zaostatak
500 Eduard Nikolaev Evgeny Yakovlev Vladimir Rybakov Kamaz – Master
501 Federico Villagra Ricardo Adrian Torlaschi Adrian Arturo Yacopini YPF Infinia Diesel Team De Rooy 0h 52m 40s
512 Siarhei Viazovich Pavel Haranin Andrei Zhyhulin MAZ – Sportauto 2h 24m 42s
510 Martin Macik Frantisek Tomasek Michal Mrkva Big Shok Racing 3h 14m 18s
502 Dmitry Sotnikov Ruslan Akhmadeev Ilnur Mustafin Kamaz – Master 3h 59m 13s
511 Teruhito Sugawara Mitsugi Takahashi Hino Team Sugawara 4h 05m 01s
507 Ayrat Mardeev Aydar Belayev Dmitriy Svistunov Kamaz – Master 4h 18m 14s
509 Ton Van Genugten Bernard Der Kinderen Peter Willemsen Petronas Team De Rooy Iveco 4h 29m 59s
508 Artur Ardavichus Serge Brynkens Michel Huisman Astana Motorsport Team De Rooy Iveco 4h 43m 59s
516 Maurik Van Den Huevel Wilko Van Oort Martijn Van Rooij DakarSpeed 5h 25m 58s

508 – Artur Ardavichus Serge Brynkens Michel Huisman – Astana Motorsport Team De Rooy Iveco

Komentariši